Follow and support our Charles Sturt University student-athletes and alumni as they represent Australia at the Tokyo Olympic Games (Friday 23 July – Sunday 8 August).

You can see the times and dates when they’ll be competing below, or see the full timetable at the bottom of this page.

Competing athletes

Kaarle McCulloch – Track sprint cycling

Kaarle McCulloch – Track sprint cycling

Photo: Casey Gibson

Current student
B. Education (Health and Physical Education)

Track sprint cycling

Wed 4 Aug, 5.10pm
Women’s track cycling Keirin first round.

Thu 5 Aug, 5.06pm – 6.45pm
Women’s track cycling Keirin Quaterfinals, Semifinals and Final.

Fri 6 Aug, 4.30pm – 8.15pm
Women’s Track Cycling Sprint Qualifying and Rounds.

Sat 7 Aug, 4:30pm – 7:15pm
Women’s Track Cycling Sprint 1/8 Finals and Quarterfinals.

Sun 8 Aug, 11:18am – 1:05pm
Women’s Track Cycling Sprint Semifinals and Finals.

Greta Hayes – Hockeyroos

Greta Hayes – Hockeyroos

Current student
B. Nursing

Hockeyroos

Sun 25 Jul, 11am
Hockeyroos vs Spain

Mon 26 Jul, 11am – 2.45pm
Hockeyroos vs China

Wed 28 Jul, 7.30pm
Hockeyroos vs Japan

Thu 29 Jul, 10.15pm
Hockeyroos vs New Zealand

Sat 31 Jul, 12:45pm
Hockeyroos vs Argentina

Mon 2 Aug, 10.30am – 11.45pm
Women’s hockey quarterfinals

Nathan Katz – Men’s Judo 66kg

Nathan Katz – Men’s Judo 66kg

Current student
B. Sports Media

Sun 25 Jul, 12pm - 3:30pm
Elimination Rounds and Quarter-Finals

Sun 25 Jul, 6pm - 8:50pm
Repechage, Semi-Finals, Bronze Medal and Finals

Jo Brigden-Jones – K4 and K2 canoe sprint

Jo Brigden-Jones – K4 and K2 canoe sprint

Graduate
Diploma of Clinical Practice (Paramedicine)

Mon 2 Aug, 12pm & 1.45pm
Women’s Kayak double – 500m, Heat & Quarterfinal

Tue 3 Aug, 11.23am & 1.40pm
Women’s Kayak Double – 500m, Semi Final & Final

Fri 6 Aug, 11.30am & 2.05pm
Women’s Kayak 4 - 500m Heats and Quarterfinals

Sat 7 Aug, 11.07am – 1.12pm
Women’s Kayak 4 - 500m Semifinals and Finals

Ellie Pashley – Marathon

Ellie Pashley – Marathon

Graduate
B. Physiotherapy

Sat 7 Aug, 8am
Women’s marathon

Clare Warwick – Women’s Softball

Clare Warwick – Women’s Softball

Photo: Franco Bagattini

Graduate
B. Teaching (Secondary)

Wed 21 Jul, 10am
Australia v Japan

Thu 22 Jul, 4pm
Australia v Italy

Sat 24 Jul, 11am
Australia v Canada

Sun 25 Jul, 11am
Australia v USA

Tue 27 Jul, 2pm & 9pm
Bronze medal game and Gold medal game.

Amanda Spratt – Women’s Cycling Road Race

Amanda Spratt – Women’s Cycling Road Race

Photo: John Veage

Graduate
University Certificate in Business

Sun 25 Jul, 2pm
Women’s Cycling Road Race

Will Stuart – Men’s Rugby 7s Head of Athletic Performance

Will Stuart – Men’s Rugby 7s Head of Athletic Performance

Graduate
B. Exercise Science

Mon 26 Jul, 11.30am & 7pm
Australia vs Argentina
Australia vs Republic of Korea

Tue 27 Jul, 11.30am & 5.30pm-8pm
Australia vs New Zealand
Placing 9-12
Quarter-Finals

Wed 28 Jul, 10am-7pm
Placing 5 – 12
Semi-Finals
Bronze medal match
Gold medal match

Full timetable

Date Time (AEST)EventAthlete
Wednesday 21 July 10am Softball: Australia v Japan Clare Warwick
Thursday 22 July 4pm Softball: Australia v Italy Clare Warwick
Friday 23 July 9pm Olympic Games Opening Ceremony All
Saturday 24 July 11am Softball: Australia v Canada Clare Warwick
Sunday 25 July 2pm Women’s Cycling Road Race Amanda Spratt
Sunday 25 July 11am Softball: Australia v USA Clare Warwick
Sunday 25 July 11am Hockeyroos vs Spain Greta Hayes
Sunday 25 July12pm - 3:30pmMen’s Judo 66kg: Elimination Rounds and Quarter-FinalsNathan Katz
Sunday 25 July6pm - 8:50pmMen’s Judo 66kg: Repechage, Semi-Finals, Bronze Medal and FinalsNathan Katz
Monday 26 July 11.30am & 7pm Men’s Rugby 7s: Australia vs Argentina Australia vs Republic of Korea Will Stuart (Coach)
Monday 26 July 9pm Softball, Australia v Mexico Clare Warwick
Monday 26 July 1.15pm Hockeyroos vs China Greta Hayes
Tuesday 27 July 11.30am & 5.30pm-8pm Men’s Rugby 7s: Australia vs New Zealand, Placing 9-12, Quarter-Finals, Will Stuart (Coach)
Tuesday 27 July 2pm & 9pm Softball bronze medal game and Gold medal game Clare Warwick
Wednesday 28 July 10am-7pm Men’s Rugby 7s: Placing 5 – 12, Semi-Finals, Bronze medal match, Gold medal match Will Stuart (Coach)
Wednesday 28 July 7.30pm Hockeyroos vs Japan Greta Hayes
Thursday 29 July 10.15pm Hockeyroos vs New Zealand Greta Hayes
Saturday 31 July 12.45pm Hockeyroos vs Argentina Greta Hayes
Monday 2 August 10.30am – 11.45pm Women’s hockey quarterfinals Greta Hayes
Monday 2 August12pm & 1.45pmWomen’s Kayak double – 500m, Heat & QuarterfinalJo Brigden-Jones
Tuesday 3 August11.23am & 1.40pmWomen’s Kayak Double – 500m, Semi Final & FinalJo Brigden-Jones
Wednesday 4 August 5.10pm Women’s track cycling Keirin first round Kaarle McCulloch
Thursday 5 August 5.06pm – 6.45pm Women’s track cycling Keirin Quaterfinals, Semifinals and Final Kaarle McCulloch
Friday 6 August 4.30pm – 8.15pm Women’s Track Cycling Sprint Qualifying and Rounds Kaarle McCulloch
Friday 6 August 11.30am – 2.05pm Women’s Kayak 4 - 500m Heats and Quarterfinals Jo Brigden-Jones
Saturday 7 August 4.30pm – 7.15pm Women’s track cycling Sprint 1/8 Finals and Quarterfinals Kaarle McCulloch
Saturday 7 August 8am Women’s marathon Ellie Pashley
Saturday 7 August 11.07am – 1.12pm Women’s Kayak 4 - 500m Semifinals and Finals Jo Brigden-Jones
Sunday 8 August 11:18am – 1.05pm Women’s Track Cycling Sprint Semifinals and Finals Kaarle McCulloch
Sunday 8 August 9pm Olympic Games Closing Ceremony All

Keep up to date with our Elite Athletes on social